31 Mayıs 2012 Perşembe

iOS 5 ve iOS 6 İçin Faydalı Cydia Tweakleri (25 Tweak) Güncellendi +15 Tweak

iOS cihazlara tam anlamıyla özgürlük kazandıran, jailbreak denilince çoğu kişinin aklına ilk olarak "Installous"(kapandı yeni alternatif 25pp) gelir. Fakat Cydia yalnızca bununla sınırlı değildir ve jailbreak'in amacı da bu değildir. Cydia, bilindiği üzere Jailbreak işlemi ile beraber cihaza yüklenen ve sistem dosyalarına müdehale edebilen alternatif uygulama/tweak deposu. Bu depoda yer alan ve cihazın sistemine müdahale ederek cihazı daha kullanışlı hale getirebilen uygulamalara tweak deniyor. iPhone'a daha fazla özellik katan ve sınırları zorlayan bu uygulamalar meraklı iPhone kullanıcıları tarafından çok yakından tanınır ve dolayısıyla sanılanın aksine Jailbreak'in asıl amacı emek hırsızlığı yapmak değil, cihazı daha kullanışlı hale getirmektir. İşte bu yazımda bilmeyenler için, cihazınızın gücüne güç katan, yeni özellikler ekleyen, fonksiyonel ve faydalı 25 tweak tanıtıcam...


Ücretli olan tweakleri durumunuz müsaitse satın alıp kurmanızı tavsiye ederim zira bulduğunuz kırılmış tweakler randımanlı çalışmayabilir ya da güncel sürümlerin kırılmış versiyonunu bulamayabilirsiniz. Aşağıdaki tweakleri bulabileceğiniz repolar şunlar:
 • BigBoss: http://apt.thebigboss.org/repofiles/cydia/
 • insanelyi: http://repo.insanelyi.com/  (ücretli tweaklerin kırılmış versiyonları çoğunlukla burada) 
 • iHacksRepo: http://ihacksrepo.com/ 
 • iPhoneYardim.Net: http://www.iphoneyardim.net/repo/ 
 • ModMyi.com: http://apt.modmyi.com/ 
 • 25pp: http://apt.25pp.com/  
 • XSellize: http://cydia.xsellize.com/ 
 • iPhoneCake: http://cydia.iphonecake.com 
 • AppVV: http://apt.appvv.com/en/ 
 • HackYouriPhone: http://repo.hackyouriphone.org 
 • http://cydia.zodttd.com/repo/cydia/ 
 • http://system.in-appstore.com/repo/ 
 • http://repocydia.com/
 • http://sinfuliphonerepo.com/

1.AirBlueSharing:


Bilgi: iOS cihazınızın diğer cihazlarla (telefon ya da pc)  bluetooth veri transferi yapmasını sağlayan tweak. Sorunsuz şekilde kullanmaktayım. iOS 6 desteği bulunmakta.
Uyumluluk: iOS 4.2+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $4.99
Sürüm: 1.0.1


2.Appstorelous2:


Installous’un kapatılmasından sonra bu tweak artık kullanılamaz halde.

3.FolderEnhancer:Bilgi: iOS4 ile birlikte kullanıcılara uygulamaları klasörleme imkanı sunulmuştu. Ne yazık ki bu klasörler limitli kullanım imkanı sunuyordu. FolderEnhancer bu özelliği sizin için geliştiriyor. Klasörlerin daha hızlı açılmasını, klasörler için sayfa yaratılabilmesini, klasçr içinde klasör yaratabilmenizi, dockta klasör yaratabilmeniz gibi bir sürü şeyi sağlamaktadır.
Uyumluluk: iOS 4.2+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $1.99
Sürüm: 1.9.5-1

4.Grooveshark:


Bilgi: Grooveshark servisinin resmi uygulaması. Apple, AppStore'da izin vermediği için Cydia üzerinde aylık premium üyelik sistemi ile çalışıyor. İstediğiniz müziği dinleyip indirebiliyorsunuz.
Uyumluluk: iOS 3.1+
Cydia Reposu: ModMyi
Ücret: $9 aylık üyelik
Sürüm: 2.6.6

5.iAPFree & iAP Cracker:

Bilgi: Bildiğiniz gibi bazı uygulamalar bedavadır ama içeriğinde bazı özellikler para ile satın alınması gerekir. İşte bu noktada iAPFree ve iAP Cracker devreye giriyor ve sanki AppStore'a bağlanıp para ödeyerek özellik satın alınmış gibi oluyor. 2 Tweakin de işlevi aynı istediğiniz bir tanesini yükleyebilirsiniz. iOS 6 desteği olanı için aşağıdan 35 numaradaki tweaki yükleyin.
Uyumluluk: iOS 3.1+
Cydia Reposu: insanelyi
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: iAPFree: 3.3 iAP Cracker: 0.8-1

6.IntelliScreenX:


 
Bilgi: IntelliScreenX Intelliborn tarafından geliştirilmiş ve favori uygulamalarınız arasında yer alabilecek özellik ve güzellikte bir uygulama. iPhone bildirim merkezinizi ve kilit ekranınızı şenlendiren ve birbirinden güzel özellikler katan IntelliScreenX'i ModMyi reposundan 9.99 $ karşılığında temin edebilirsiniz. Bildirim merkezinize sayfa sayfa RSS beslemelerini, Twitter ve Facebook'u gösterebilen bu uygulamaları bildirim ekranında kullanabileceğiniz bildirim merkezi odaklı bir uygulamadır. Ayrıca metin mesajları gönderiminde hızlı kompozisyon sağlayabilen, iMessage servisini de bildirim merkezinden kullanabildiğiniz kullanışlı bir uygulama olarak dikkat çekiyor. iOS 5 ve iOS6 için farklı versiyonları var.
Uyumluluk: iOS 5+
Cydia Reposu: ModMyi
Ücret: $9.99 (iOS 5 için olanı satın alanlar için iOS 6 yükseltme: $4.99)
Sürüm: iOS5: 1.3.13   iOS6: 6.01.04

7.iCleaner:


Bilgi: Güzel bir tweak daha karşımızda. Uygulama temp yani geçici dosya barındıran klasörleri, tarayıcı geçmişi ve cacheleri vs temizliyor. Uygulamaya girdiğinizde tüm temizlenebilecek kısımları size tek tek sorarak evet dediğinizi temizliyor, hayır dediğinize dokunmuyor. Böylece kontrol sizin elinizde oluyor tamamen.  Üstelik Türkçe dil desteği de var.
Uyumluluk: iOS 4.x+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 6.2.3-2

8.iFile:


Bilgi: Cihazınız üzerinden cihazınızın bütün dosyalarına erişebileceğiniz yazılım. Bilgisayardan ifanbox ile dosyalarınıza erişebilirsiniz. Ama ya bilgisayar elde edebilecek duruumda değilseniz... İşte bu noktada iFile yardımınıza yetişir. Detaylı bir sunumu olan program gerçekten başarılı. Detaylı bir dosya sistemi olduğu için bir kere bulduğunuzu bir daha bulamayabilirsiniz. Program burda da kolaylık sağlıyor. Sık kullanılanlara ekleyebilir sonradan kolayca erişim sağlayabilirsiniz.
Uyumluluk: iOS 3.x+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $4
Sürüm: 1.9.1-1

9.MobileTerminal:


Bilgi: iOS üzerindeki MS-Dos benzeri sistem uygulaması. Jailbreak işlemi sonrasında güvenlik sıkıntısı yaşamamak için default root şifrenizi bu uygulama ile değiştirebilirsiniz. Deb dosyalarını da bu uygulama ile yükleyebilirsiniz.
Uyumluluk: Hepsi
Cydia Reposu: insanelyi
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 520-1

10.Multifl0w:Bilgi: iOS 4 ve 5 için çok kullanışlı bir multitasking yöneticisi. Activator ile istediğiniz tuşa ya da harekete atayarak, istediğiniz uygulamayı kapatabilir ya da uygulamalar arası kolayca geçiş yapabilirsiniz.
Uyumluluk: iOS 3.1 – 5.x (iOS 6 uyumu henüz yok)
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $4.99
Sürüm: 2.1.9-1

11.Music Box:


Bilgi: Yerli, yabancı istediğiniz müziği bu uygulama ile dinleyebilir ve indirebilirsiniz. Türkçe müzik arşivi de şaşırtıcı derecede geniş.
Uyumluluk: iOS 5.x+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 2.1.6

12.Music Controls Pro & Music Controls Pro 6.0+:


Bilgi: Bu uygulama ile Müzik/iPod uygulamasına girmeden video ve müziklerinizi rahatça yönetebilirsiniz. Cydia dan uygulamayı yükledikten sonra Ayarlara girip istediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz. Ayarlarından Şarkı, şarkıcının veya şarkı+şarkıcı nın adını gösterebilir, Kilit ekranında gösterebilir, gestures desteği ile kilit açmadan çalmakta olan müziği değiştirebilir ya da durdurabilirsiniz.
Uyumluluk: iOS 5.x & iOS 6.x
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $1.99
Sürüm: iOS5: 1.1.5-1  iOS6: 1.0.6.1-2


13.NoStoreButton & NoVoiceMail:


Resimde de gördüğünüz üzere ülkemizde henüz kullanılamayan iTunes Store butonunu kaldıran tweak. iTunes Store’un Türkiye’de açılmasının ardından ihtiyaç kalmadı.:) NoVoiceMail ise Arama menüsünden sesli mesaj özelliğini butonunu kaldıran bir tweak.

14.Paragoz NC Widget:


Bilgi: iOS 5 ve iOS 6 Bildirim merkezinde Türkiye piyasa verilerini gösteren tweak.
Uyumluluk: iOS 5.x+
Cydia Reposu: ModMyi
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 0.0.1

15.Parallax:


Bilgi: Parallax, iPhone 3Gs, iPhone4 ve iPad cihazların arkaplanına, Android sistemlerde bulunan panoramik kayan arkaplan resmi (wallpaper) eklememizi sağlayan bir tweaktir.
Uyumluluk: iOS 5.x+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $1.99
Sürüm: 1.6.1-0

16.ProTube:


Bilgi: YouTube videoları sınırsız miktarda indirebilir ve onları çevrimdışı izleyebilirsiniz. HD ya da SD videoları izleyebilir, istediğiniz zaman mp3 ses olarakta kaydedebilirsiniz. İndirilen dosya boyutu, tarihi ve güzel bir arayüz ile görüntülenir. Ayrıca AirPlay desteklemektedir. Diğer önemli özelliklerini de kurunca keşfedebilirsiniz.
Uyumluluk: iOS 5.x+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $1.99
Sürüm: 1.9.1

17.SbSettings:


Bilgi: SBSettings BiggBoss tarafından geliştirilmiş ve iPhone'larda yerini alması şart olan uygulamaların başında gelen son derece ödemli bir uygulamadır. Jailbreak kullanıcıların tamamı tarafından bilinmesine rağmen bahsetmeden geçmek olmazdı ki bu amaçla bir kez de burada bulunmasını istedik. SBSettings bir çok anahtarı içeren ve cihazınızın bir çok fonksiyonunu aktif veya pasif yapabileceğiniz, sistemde çalışmasını istemediğiniz tweak'lerin kontrol edilebileceği, aynı zamanda bildirim merkezine eklenebildiği gibi kendi başına da ekranın üst köşesinden parmağınızı kaydırmak sureti ile aktif edebileceğiniz bir uygulamadır. BigBoss reposundan ücretsiz olarak temin edilebilir.
Uyumluluk: Hepsi
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 6.0.5-1

18.SpringFlash:


Bilgi: iOS cihazınızın kamera flaşını manuel olarak kullanabilmenize izin veren tweak. Activator ile istediğiniz kısayolu atayabilirsiniz.
Uyumluluk: iOS 4+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 1.6

19.UnlimTones:


Bilgi: UnlimTones hemen hemen dünyadaki tüm müzikleri iPhone’nunuzda zil sesi olarak kullanmanızı sağlayan bir uygulama. Geniş bir Türkçe Müzik arşivine sahip olan bu uygulama YouTube veritabanından da müzikleri bulup zil sesi hatta sms uyarı sesi yapmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca iTunes üzerinde bulunan müzik dosyalarınıda zil sesine çevirme işlemi yapabiliyorsunuz.
Uyumluluk: iOS 4+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 4.7-57

20.WeeKillBackground Pro:

 
Bilgi: Arkaplandaki tüm uygulamarı tek tek kapatmak yerine Bildirim Merkezindeki bir kısayol ile tek dokunuşla kapatmaya yarayan müthiş bir uygulama. bkz."Açık uygulamaları sonlandır!"
Uyumluluk: iOS 5.x+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $0.99
Sürüm: 1.3.4

21.Zephyr:Bilgi: Zephyr ile tam ekran modunda açık uygulamalar arasında geçiş sağlar. Bu ince ayar, tüm tam ekran modunda başka bir açık uygulamaya geçiş için ekran üzerinde parmağınızı sürükleyerek açık bir uygulamadan diğerine geçmenizi sağlar.
Uyumluluk: iOS 5.x+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $4.99
Sürüm: 1.6.1-1

22.PP助手 (25pp):


Bilgi: Bilindiği gibi installous artık doğru düzgün çalışmamakta (kapandı). Alternatif beklerken harika bir uygulama çıktı sonunda. ismi 25PP. Uygulamanın en güzel özelliği kod gerektiren download sitelerinden değil kendi sunucularından torrent mantığı ile hızlıca indirme yapıyor olması. Tek dezavantajı şu an sadece çince. Kısmen Türkçe'ye çevrilmiş versiyonu iphoneyardim.net reposunda bulabilirsiniz.
Uyumluluk: iOS 3.1+
Cydia Reposu: 25pp
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 0.990

23.Callbar:Bilgi: CallBar Joshua Tucker ve Elias Limneos tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. Uygulama temel görevi itibariyle telefon görüşmelerini daha sezgisel bir yapıda yapmanızı sağlar. Normal olarak iOS telefonu arabirimi arama geldiği esnada tam ekran olarak gelirken bu uygulama sayesinde bir banner şeklinde ve daha kibar diye tabir edebileceğimiz şekilde görüntülenmesini sağlar. Yine size gelen telefonu bu bannerdan geri çevirebilir, görmezden gelebilirsiniz.
Uyumluluk: iOS 4+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $3.99
Sürüm: 2.2-53

24.Activator:Bilgi: Cihazın herhangi bir tuşuna veya ekran açıkken (ışığı yanması yeterli) ekrana belirli dokunuşlarınıza istediğiniz komutu vermenizi sağlayan olmazsa olmaz tweak.
Uyumluluk: Hepsi
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 1.7.4

25.PwnTunes:


Bilgi: iPad,  iPod ve iPhone seviyor ama iTunes'dan nefret mi ediyorsunuz? Sadece iTunes hesabınızla  eşzamanlama yaparak  müziklerinize ulaşmaktan memnun kalmadınız mı? Herhangi bir PC’den cihazınızdaki müziklere erişmek istiyor musunuz? Kısacası cihazınızı bir USB flashdisk olarak kullanabilirsiniz. Test etmedim.
Uyumluluk: iOS 3.x+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $6.99
Sürüm: 1.4.0.4-1

26.Appcake+:


Bilgi: Installous benzeri bu uygulama sayesinde ücretli uygulamalara ulaşabilir cihazınıza yükleyebilirsiniz. http://iphonecake.com/i/
Uyumluluk: iOS 3.x+
Cydia Reposu: iPhoneCake
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 3.8

27.vShare:


Bilgi: Başka bir ücretli uygulama deposu.
Uyumluluk: iOS 3.x+
Cydia Reposu: AppVV
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 1.0.54

28.iFanBox:


Bilgi: Başka bir ücretli uygulama deposu.
Uyumluluk: iOS 3.x+
Cydia Reposu: XSellize
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 1.1.2

29.iPASTORE:


Bilgi: Başka bir ücretli uygulama deposu.
Uyumluluk: iOS 5.x+
Cydia Reposu: HackYouriPhone
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 1.0

30.Auxo:


Bilgi: Uygulamalar arası geçiş programı olan Auxo, geçişlere önemli güzellikler getirmiş. iOS’un varsayılan geçiş programıyla mukayese edildiğinde son uygulamaların kart görünümünde görünüyor olması önemli bir özellik olarak öne çıkıyor. Uygulamaların kendi ikonları yerine, uygulama içindeki son ekran görüntüsünü göstermesi, uygulamanın en önemli özelliği olarak söylenebilir.
Uyumluluk: iOS 5.1+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $1.99
Sürüm: 1.3.3-5
31.OpenBackup:


Bilgi: Cydia'daki tweakleri ve repoları tamamıyla yedekleyip restore sonrası tek tuşla aynı şekilde kurulmasını sağlar.
Uyumluluk: iOS 5.x+
Cydia Reposu: ModMyi
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 2.0.4

32.ProgressPercent:


Bilgi: AppStore’dan uygulama kurarken yüklenme ilerleyişini yüzde olarak gösteren tweak.
Uyumluluk: iOS 3.x+
Cydia Reposu: ModMyi
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 1.1

33.Universal Video Downloader:


Bilgi: Herhangi bir uygulamanın içerisindeki videoları indirebilmenizi sağlayan bir tweak. Bu tweak sayesinde, herhangi bir uygulamanın iTunes trailerini veya farklı bir videoyu çevrimdışı kullanabilmek için kolay bir şekilde indirebilirsiniz. iOS 4.3 ve üzeri gerektirir.
Uyumluluk: iOS 4.3+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 1.1

34.Zeppelin:


Bilgi: Bu tweak ile opertor isminizi istediğiniz logo, resim ya da yazı ile değiştirebilirsiniz. En kaliteli Türkiye operator logoları için cydia’dan şu iki logo paketlerini yükleyin: Turkish Carriers for Zeppelin, Turkish Team Carriers for Zeppelin
Uyumluluk: iOS 4.3+
Cydia Reposu: ModMyi
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 1.1-1

35.LocallAPStore:

Bilgi: iOS 6 için uygulama içi satın alma hack tweaki.
Uyumluluk: iOS 4.3+
Cydia Reposu: http://system.in-appstore.com/repo/
Ücret: Ücretsiz
Sürüm: 1.1-1

36.ayecon:


Bilgi: Standart iOS temasında sıkılan kullanıcılar için hoş bir tema. Winterboard gerektirir. iOS 5 ve 6 destekli.
Uyumluluk: iOS 4.x+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $2.99
Sürüm: 1.3

37.PowerMusic MiniPlayer:


Bilgi: iPhone Müzik çalarını Kilit ekranı ve Bildirim merkezine taşıyan fonksiyonel ve kullanışlı bir tweak.
Uyumluluk: iOS 5.x+
Cydia Reposu: BigBoss
Ücret: $1
Sürüm: 1.2.1-34


38.Copic:


Bilgi: Rehberinizde, son aramalarda, mesajlarınızda, maillerinizde ve bildirim ekranında kişilerinizin fotoğraflarını gösteren harika bir tweak.
Uyumluluk: iOS 4+
Cydia Reposu: insanelyi
Ücret: $1.49
Sürüm: 3.1-1


39.Applocker:


Bilgi: Belirlediğiniz uygulama ya da klasörlere parola ayarlamanızı sağlayan tweak.
Uyumluluk: iOS 4.x+
Cydia Reposu: ModMyi
Ücret: $0.99
Sürüm: 2.1.4-1


40.LockInfo 5:


Bilgi: Kilit ekranını ve bildirim merkezini kişiselleştiren LockInfo, v5 sürümüyle yayınlandı. Intelli'nin aksine LockInfo 4 sahipleri ücretsizce son sürümü yükleyebilirler.
Uyumluluk: iOS 5.x+
Dev: LockInfo, LLC
Cydia Reposu: ModMyi
Ücret: $7.99 (LockInfo 4 sahipleri için ücretsiz güncelleme)
Sürüm: 5.0.0.11-1


41.K2NC SBSettings:


Bilgi: Bildirim ekranındaki togglelar için harika bir SBSettings teması. Yükledikten sonra SBSettingsden temayı seçmeniz gerekmekte. IntelliScreenX kullananlar için gerekli değil.
Uyumluluk: iOS 3.x+
Cydia Reposu: ModMyi
Ücret: $0.99
Sürüm: 1.2